7 Easy Ways to Live Green

  • DRINK FILTERED WATER INSTEAD OF BOTTLED WATER.
    A bottle of water typically costs about $1.50.if you purchased just one bottle every day for a year,that would equal $547.50.Save money and reduce plastic exposure and waste by getting a refillable glass or stainless steel water bottle for less than &25 than you can carry to the office and gym.Single-use plastic water bottles may lauch chemicals that disrupt endocrine function into the water.A recent study found potentially health-altering chemicals in bottled water that are not present in tap water.

download.jpg

  • BREW YOUR OWN COFFEE AT HOME
    Make coffee at home and save hundreds of dollars,cut calories and reduce waste! According to the USA Today Coffee Calculator tool.the cost for at-home brew for 30 years is $867.Compare that to 30 years of coffee at Starbucks for an estimated cost of $22,995! Also,when you brew ate home you can control the amount of sugar and creamer you add to your coffee.A freshly brewed 12-ounce cup of coffee with 1 teaspoon creamer and 1 teaspoon sugar is 50 caloires.Compare that to a Starbucks Grande Iced Cafe Mocha with Whipped Cream,which weighs in ate a whopping 350 calories!

BLOG_HOME_BREW_1024x1024.jpg

  • CONSUME LESS MEAT,MORE VEGETABLES 
    Although 1 pound of chicken and 1 pound of beans cost the same beans produce three times more servings than chicken.And,it requires more than 10 times less fossil fuels to produce beans.Each calorie of most protein requires 25kcal (kilocalories) of fossil fuel compared to a calorie of plant protein,which requires 2.2 kcal of fossil fuel.Health research demonstrates that intake and legumes can help lower serum cholesterol,improve blood sugar in type 2 diabetes and reduce systolic blood pressure.

93b5b996b3a5a02ee9ce20007c9d28c61-550x287.jpg

  • WALK OR RIDE A BICYCLE TO GET PLACES 
    Most modern conveniences use the earth’s natural resources and spare us from physical labor—i.e.,show blower versus shoveling or car versus bike.The truth is that we need more phsical labor,and the earth has limited resources.Conserve fossil fuels and burn your own by walking or riding a bike.A review of physical activity by 1,000 kcal per week reduces all causes of mortality by 20%.Do you know how easy it is to het 1,000 kcal of activity a week! if a 185 pound adult cooked 1 hour a day instead of watching TV,he would burn 546 calories more that week:add to that moderately paced daily 15-minute walk and you-ve got an extra 1,000 kcal a week!

download (2).jpg

  • EAT YOUR WEEDS,DON’T SPRAY THEM
    Your backyard is a medicine cabinet just waiting to be discovered.Don’t kill those weeds–eat them! Wild weeds are nutrient dense.FREE and reduce the amount of insecticides and herbicides we pump into our ecosystems.I love to add dadnelion leaves,chickweed,garlic mustard.violet leaves and nettles to pesto,salad,smoothies,quiche or even pancakes.Only eat weeds that you can identify as not poisonous and that have not been sprayed with pesticides,and wash them well before you eat.

167f633bb694a63b353c6be38421f5d2.jpg

  • TRY RE-USABLE FEMININE PRODUCTS 
    The average woman will have between 350 and 500 menstrual cycles in her lifetime,and woman who use tampons will go through nearly 11,000 of them.imagine the landfill waste!Most commercially available tampons and pads contain genetically modified cotton.pesticides,bleach,syntethic fragrances and small amounts of toxic chemicals.which can be absorbed into the body through the delicate lining of the vagina.More woman are turning to reusable pads,underwear and menstrual cups to reduce cost,chemical exposure and waste.

d136ed312ecf2898311537de9575dbdf--feminine-pads-feminine-products.jpg

  • COOK AND DINE AT HOME 
    Eating outside the home is a major cause of obesity in the 21st century in the U.S. Let’s reclaim our kitchens for the sake of our families! It is cheaper to eat at home,where you know and can control what food is going into your body.Eating at home will help reduce carbon emissions from diving and increase phsical activity from cooking and grocery shopping .It also encourages family social time,sets a good expample for your children and supports good health.We Got Real offers weekly meal plans that feed a family of 4 for $80 or les.

download (1).jpg

 

Leave a Reply